Ide kapcsolhatók még az olyan általános problémák is, mint a hangképzési zavarok, az allergiás panaszok, vagy az egyensúlyozáshoz, a szagláshoz, az ízérzékeléshez, valamint a nyálmirigyekhez kapcsolódó rendellenességek. A fül-orr- gégészetre a leggyakrabban olyan betegségekkel érkeznek az emberek, mint az orrpolip, az orr- és a torokmandula megnagyobbodása, valamint ezeken felül a garat, a gége és az arcüreg gyulladása vagy fertőzése.
Amikor feltétlenül fül-orr- gégészhez kell fordulnunk
Minden esetben feltétlenül ajánlott egy fül-orr- gégész szakorvos felkeresése, ha az alábbi problémák fennállását tapasztaljuk:
- krónikus és visszatérő, gyakran lázzal járó gyulladások;
- gyakori középfülgyulladás;
- három hete fennálló tartós rekedtség;
- indokolatlan és múlni nem akaró halláscsökkenés, fülzúgás, valamint kapcsolódó szédülés.
Ez történik egy általános fül-orr- gégészeti vizsgálaton
Egy általános fül-orr- gégészeti vizsgálaton rendszerint a beteg panaszainak megfelelő, szemrevételezésen és tapintáson alapuló állapotfelmérés zajlik, ami elég információval szolgál a szakorvos számára a diagnózis felállításához vagy a további vizsgálatok elvégzéséhez.
Az egyes testrészek esetében a következő ellenőrzések és kisebb beavatkozások történhetnek egy általános fül-orr- gégészeti vizsgálaton:
Fülek
A külső és belső hallójáratok átjárhatóságának és a dobhártyák működésének felmérése. Amennyiben szükséges, a szakorvos hallásvizsgálatot, bizonyos esetekben fülmosást és leszívást végezhet.
Orr
Az orr esetében belső és külső vizsgálatokra egyaránt sor kerülhet. Kívülről a külső orrkonfiguráció ellenőrzésén felül kopogtatásos vizsgálatra lehet szükség a melléküregek érzékenységének megállapításához. Ha az orvos gyanúval él, szükség esetén röntgenvizsgálat is indokolttá válhat. Az orr belső részeit érintő vizsgálatok esetén az általános betekintésen és az orrsövényferdülés megállapításán felül bizonyos esetekben szükség lehet az orrváladék leszívására, illetve abból – például krónikus arcüreggyulladás esetén – baktériumtenyésztésre is.
Torok
A torok vizsgálata során egyszerre több szerv is ellenőrizhető. A szájüreg, a fogak és a nyelv általános állapotfelmérése mellett egy nyelvlapoc segítségével feltárhatók a torok mélyebb részei, a torokmandulák, a gége és a garat betegségei. Mandulaváladék vagy gócbetegségre utaló gyanú esetén a váladékból mindenképpen mintavételezés történik baktériumtenyésztés céljából.
Gége
A gége vizsgálatára kizárólag a páciens alapos bevonásával kerülhet sor, mivel fontos, hogy a beteg és az orvos szorosan együttműködjenek egymással. A gége ellenőrzése ugyanis nagyon kellemetlen, ezáltal előfordulhat, hogy a vizsgálatra csak helyi érzéstelenítéssel történhet, ami a garat esetében is helytálló. A gégénél minden esetben kitapintásra kerülnek a nyaki nyirokcsomók és a nyak bizonyos részei, az itt megtalálható elváltozások ugyanis gyakran utalhatnak a kérdéses szerv betegségeire.